• Data dodania: 06.01.2023
  • Autor wpisu: Paulina Troc
  • Tagi: zakup domu, rynek wtórny

Własny dom z ogrodem jest marzeniem wielu z nas. Jednym ze sposobów na jego realizację jest zakup domu z rynku wtórnego. Często taka inwestycja wiąże się z koniecznością przeprowadzenia pewnych prac remontowych np. naprawy drobnych usterek, odświeżenia ścian w pomieszczeniach, zmiany aranżacji.


Zakup domu z drugiej ręki, może być wygodniejszym rozwiązaniem niż zakup bezpośrednio od dewelopera. Przewaga takich ofert tkwi z reguły w lokalizacji i cenie. Dla wielu klientów, ważny jest też klimat miejsca, na który składa się architektura, zagospodarowany ogród, czy też budynki gospodarcze, które można zaadaptować według własnych potrzeb.

O czym należy pamiętać kupując dom z rynku wtórnego?


Takie oferty mają pewne minusy, a głównym z nich jest konieczność dokonania znacznie dokładniejszej weryfikacji pod względem technicznym, niż w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego. Po znalezieniu domu, który odpowiada naszym potrzebom powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę na takie elementy, jak np.:
• stan konstrukcji budynku,
• przenikalność ciepła,
• stan instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej,
• stan systemu ogrzewania,
• stan techniczny dachu,
• forma i stan ocieplenia budynku oraz elewacji.

Powyższe czynniki mają największy wpływ na ostateczną decyzję co do zakupu. Często generują najwyższe koszty i są powodem, dla którego finalnie nie dochodzi do transakcji.

Planując zakup domu w większości przypadków mamy ściśle określony budżet, w którym musimy zmieścić się z wszelkimi kosztami związanymi z transakcją. Zdarza się, że dom, który z pozoru wygląda korzystnie, po przeprowadzeniu dokładnych oględzin traci na atrakcyjności. Może się bowiem okazać, że przed przeprowadzką niezbędne będą nie tylko drobne modyfikacje, lecz poważniejszy remont. W takiej sytuacji koszty, które będziemy musieli ponieść, mogą znacznie wzrosnąć. Pojawia się więc pytanie, czy nie lepiej zaadaptować stan deweloperski od podstaw i urządzić wedle własnego gustu całą nieruchomość?

Dokonanie rzetelnego audytu technicznego, staje się więc kluczowym etapem! Znakomitym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie skorzystanie z opinii doświadczonego inżyniera budownictwa, który precyzyjnie wykona ekspertyzę stanu technicznego i przygotuje z niej szczegółowy raport. Dzięki temu już na wstępie możemy stworzyć kosztorys niezbędnych prac i oszacować, czy mieszczą się one w budżecie. Jeśli nie, mamy znakomity fundament do podjęcia negocjacji!

Dowiedz się, jak krok po kroku nabyć mieszkanie z rynku wtórnego

O czym pamiętać odświeżając dom?


Jeśli udało nam się kupić wymarzony dom i wiemy, że wymaga drobnych napraw, powinniśmy odpowiednio zaplanować ich harmonogram.
Planując samodzielną pracę, należy realnie ocenić nasze możliwości. Często okazuje się, że nie jest to, tak prostym zadaniem, jak przypuszczaliśmy. Nawet, jeśli posiadamy niezbędne umiejętności i możemy liczyć na pomoc, to nadal pozostaje kwestia tego, czy mamy wystarczająco dużo czasu na taką aktywność.
Druga opcją jest skorzystanie z usług podwykonawców, którzy działają kompleksowo i mają szeroki zakres usług.

Przy wyborze wykonawcy, należy polegać na sprawdzonych podmiotach, a w tym zakresie cenne są polecenia. Inną opcją weryfikacji może być poproszenie o zdjęcia dotychczasowych realizacji i referencje od poprzednich klientów. Warto też pamiętać o sporządzeniu umowy i zawarciu w niej warunków gwarancji.
Podsumowując, zakup domu „z drugiej ręki” może być świetnym sposobem na znalezienie niemal gotowej nieruchomości, w dobrej lokalizacji i rozsądnej cenie. Będąc jednak pod wpływem euforii wynikającej ze znalezienia naszego wymarzonego miejsca, warto pamiętać o zachowaniu możliwie maksymalnych środków ostrożności, by nie narazić się na niespodziewane wydatki.

Przy zakupie nieruchmości zwłaszcza domu, warto również skorzystać z usług termowizji, w celu sprawdzenia utrat ciepła. Więcej o tym w filmie poniżej.
Termowizja