Planujecie zakup mieszkania z rynku wtórnego, ale nie wiecie co zrobić żeby nie popełnić błędu? Poniżej krok po kroku przeprowadzimy Was przez cały proces, dzięki czemu z pewnością oszczędzicie sporo czasu.Zakup nieruchomości to jedna z najpoważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Wielokrotnie jest ona obwarowana kolejnymi decyzjami... Między innymi koniecznością pozyskania finansowania, np. kredytu hipotecznego, który obciąży nam budżet domowy na wiele lat.
A zatem zanim przystąpimy do poszukiwania wymarzonej nieruchomości zbadajmy na ile nas stać. Jeśli zakup będzie za gotówkę, sytuacja jest prostsza. Jeśli z kolei planujemy zaciągnąć kredyt, w pierwszej kolejności udajmy się do doradcy kredytowego, który zbada naszą
zdolność kredytową i doradzi możliwe rozwiązania pozyskania odpowiedniego finansowania. Dzięki pewności jaką kwotą dysponujemy możemy przystąpić do następnego kroku.
Określenie parametrów i wybór odpowiedniego mieszkania
Przeanalizujcie na czym Wam zależy. Określcie parametry obligatoryjne, takie jak: budynek, piętro, lokalizacja, metraż, ilość pokoi, stan nieruchomości. Następnie wypiszcie te kryteria, z których będziecie mogli zrezygnować w przypadku braku
wymarzonego mieszkania. Takimi kryteriami mogą być: przynależność balkonu, piwnicy, miejsca postojowego, wyposażenie budynku w windę, orientacja na strony świata i inne. Jeśli będziecie już wiedzieli na czym Wam zależy, przeanalizujcie oferty na portalach i wybierzcie te, które są najbliższe Waszym oczekiwaniom. Już na tym etapie możecie również powierzyć poszukiwanie nieruchomości agentowi.
Może zainteresuje cię artykuł o tym jakie działania podejmuje pośrednik przy sprzedaży nieruchomości
Prezentacje
Po wybraniu ofert, umówcie prezentacje. Z mojego doświadczenia jako agenta wiem, że
optymalna ilość nieruchomości do obejrzenia to 5-7. Dlaczego? Właśnie dlatego, że przy większej ilości nieruchomości ciężko stwierdzić co tak naprawdę najbardziej się podobało. Może być też tak, że zanim obejrzymy ostatnią, pierwsza która wzbudziła w nas zainteresowanie będzie już nieaktualna. Oglądajmy w dzień. To wówczas widzimy nieruchomość "w pełnej krasie".
Zwróćmy uwagę czy na sufitach nie ma zacieków, czy okna są w porządku, czy w łazience nie widać pleśni bądź grzyba. Spytajmy o rodzaj instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz rok i zakres ostatniego remontu (w przypadku nieruchomości wykończonych).
Ważne może być również pytanie o stan prawny nieruchomości, wysokość czynszu i opłat eksploatacyjnych, a także o sąsiadów.
Wybór, weryfikacja i negocjacje
Spośród obejrzanych mieszkań, wybierzcie te które Was najbardziej interesuje. Zweryfikujecie dokładnie stan prawny: akt własności, księgę wieczystą, jeśli dane mieszkanie ją posiada. Poproście właścicieli o
wykazanie braku zaległości w spółdzielni lub wspólnocie, a także jeśli mieszkanie jest obciążone hipoteką - o zaświadczenie o wysokości zadłużenia. Zwróćcie szczególną uwagę czy są wpisane w księdze wieczystej roszczenia, ograniczenia, hipoteki czy służebności. Wynegocjujcie cenę.
Uzgadnianie warunków transakcji
Ustalcie z właścicielami mieszkania wszystkie najważniejsze kwestie. Należą do nich na pewno:
termin podpisania aktu notarialnego, termin wydania nieruchomości, kwota zadatku i terminy płatności, wyposażenie które jest w cenie. Pamiętajcie, że jeśli będziecie starać się o kredyt, obowiązkowe jest podpisanie umowy przedwstępnej.
Może być ona zawarta w zwykłej formie cywilnoprawnej bądź w formie aktu notarialnego. Rozważcie wszystkie za i przeciw każdej z nich zanim zdecydujecie się na jakąkolwiek formę.
Umowa przedwstępna
Podpiszcie umowę przedwstępną. Zwróćcie uwagę czy jest opatrzona odpowiednimi zapisami np. w kwestii zaliczki bądź zadatku. (
Więcej o tym znajdziesz tu ). Źle ujęte niektóre punkty, mogą przyczynić się do tego że stracicie wpłacone pieniądze. Jeśli wybraliście formę aktu notarialnego, to z pewnością wszystko jest tak jak powinno, jeśli jednak decyzja padła na zwykłą formę cywilnoprawną wczytajcie się dobrze w jej zapisy.
Pamiętajcie też, że
umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego wiąże się dla Was z kolejnymi kosztami (taksa notarialna), jednak z perspektywy nabywcy jest ona dużo bardziej korzystna. Każde za i przeciw należy rozważyć samemu, bądź skonsultować się z agentem nieruchomości. On z pewnością wszystko wyjaśni.
Akt notarialny
Jednym z ostatnich kroków jest stawienie się u notariusza w celu podpisania umowy przyrzeczonej. Do aktu muszą zostać dostarczone przez Sprzedających wszystkie niezbędne dokumenty. To notariusz weryfikuje czy jest pełen komplet. Akt jest odczytywany i podpisywany. A po podpisaniu....
...protokół zdawczo-odbiorczy i czynności potransakcyjne
Obie strony transakcji spotykają się w mieszkaniu w celu spisania protokołu zdawczo-odbiorczego zawierającego m.in. stany liczników, a także w celu przekazania kluczy. Wydania nieruchomości są w różnych terminach. Przy niemal każdej możliwości trzeba się odpowiednio zabezpieczyć aby nie doszło do przykrych sytuacji.
Gdy już macie stany liczników,
możecie udać się do odpowiednich instytucji aby zawrzeć umowy np na dostarczenie mediów, a także zgłosić się do wspólnoty bądź spółdzielni. Pamiętajmy, że jeśli mieszkanie stanowi pełną własność, wówczas nabywca ma 14 dni na stawienie się w urzędzie miejskim w celu ustalenia wymiaru podatku od nieruchomości.
Oczywiście wszystko może za Was załatwić agent nieruchomości. W naszym biurze dostajecie kompleksową usługę. Począwszy od poszukiwania nieruchomości, kończąc na dopięciu wszystkich formalności z urzędami po transakcji. Jeśli jednak decydujecie się na samodzielne działanie, mamy nadzieję, że ten krótki poradnik nieco Wam pomógł i z całego serca życzymy
powodzenia!
aut. Katarzyna Grecka