• Data dodania: 08.09.2023
  • Autor wpisu: Damian Rusanowski i Katarzyna Grecka
  • Tagi: bezpieczny kredyt 2%, nieruchomości

Bezpieczny kredyt 2%. Co zrobić aby nie stracić?


Ekspert Finansowy Damian Rusanowski w krótkiej rozmowie z Katarzyną Grecką opowiada co obecnie dzieje się w rynku kredytów hipotecznych.

Program Bezpieczny Kredyt 2%, to program rządowy, który ma wspierać młode osoby w zakupie ich pierwszej nieruchomości. Od momentu uruchomienia wzbudza bardzo duże zainteresowanie. Po 2 miesiącach funkcjonowania tego programu mam już wielu klientów ze złożonymi wnioskami kredytowymi, spora część podpisała też umowy kredytowe. Część klientów szuka natomiast nieruchomości i jest w kolejce do rozpoczęcia procesu wnioskowania o bezpieczny kredyt 2% Poniżej może nie krótka, ale jednak pigułka wiedzy.

K: Bezpieczny kredyt 2% co zrobić aby nie stracić?
D: Jak to rozumiesz? Nie stracić okazji czy nie stracić finansowo?
K: Jeśli wg Ciebie jest kilka aspektów, to porozmawiajmy o nich.
D: Nie stracić finansowo - to według mnie 9 najczęstszych zagrożeń, które czekają na kredytobiorców programu.

Bezpieczny kredyt 2% co zrobić aby nie stracić ?

Powody utraty dopłat:

✔️Brak „wprowadzenia się” się do kredytowanej nieruchomości w pierwszych 24 miesiącach
✔️Wynajęcie lub użyczenie nieruchomości lub zmiana sposobu użytkowania
✔️Nabycie kolejnej nieruchomości
✔️Upadłość konsumencka
✔️Stroną umowy przestał być młodszy kredytobiorca jako jedyny spełniający kryterium wieku (z wyłączeniem sytuacji śmierci kredytobiorcy).
✔️Sprzedaż nieruchomości
✔️Zatory w bankach
✔️Wprowadzenie się do kredytowanej nieruchomości osoby, która nie jest kredytobiorcą, ale która prowadziła wspólnie z kredytobiorcą gospodarstwo domowe w okresie 12 miesięcy przed udzieleniem kredytu.
✔️Wspólne zamieszkanie rodziców dziecka urodzonego przed udzieleniem kredytu, którzy wcześniej nie prowadzili wspólnego gospodarstwa domowego.

D: Nie stracić okazji - to znaczy aby zdążyć zakupić "okazję" na niskooprocentowany kredyt.
Bezpieczny Kredyt 2%, jest to program rządowy, który jest ograniczony czasowo i w tym roku wyjątkowo nie ma limitów na złożone wnioski. W kolejnym roku z zapowiedzi rządu wiemy już, że takie limity będą.

D: Powiedz mi jak wygląda rynek nieruchomości obecnie po funkcjonowaniu już od 2 miesięcy programu?
K: Bezpieczny kredyt jest stymulacją rynku - ceny rosną w dość szybkim tempie - szczególnie jeśli mówimy o cenach ofertowych. Tu widać naprawdę znaczący skok w górę. Popyt zwiększył się wielokrotnie, podaż przez to topnieje. To naturalne mechanizmy rynku. Klienci szukają głównie mieszkań, domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej, czyli nieruchomości, które w głównej mierze kwalifikują się do finansowania programem „dwuprocentowym”.
K: Jak wygląda sytuacja realnego oprocentowania programu Bezpieczny kredyt 2% vs standardowy kredyt hipoteczny?
D: W programie jest duża dopłata do odsetek z BGK czyli Banku Gospodarstwa Krajowego (tzw. państwa). Kredyt jest oprocentowany faktycznie 2% i zależnie od oferty banków dodatkowo może być doliczona prowizja lub wymagane obligatoryjne ubezpieczenie na życie od banku. Po szczegóły ofert zapraszam na indywidualne spotkanie. Osobiście uważam, że porównywanie ofert w bankach to strata czasu. Klient nie płaci nam za usługę. Rozliczamy się z bankiem, a przeprowadzamy klienta przez cały proces – od początku do końca.
K: Dużo mówi się o programie i informacje podstawowe są powszechnie dostępne, ale proszę przypomnij główne założenia programu.

D:Warunki uczestnictwa:
1️. Kredytobiorca nie może mieć ukończonych 45 lat – przy 2 osobach warunek musi spełniać tylko jedna z nich.
2️. Kredytobiorca nie mógł kiedykolwiek posiadać prawa do nieruchomości – warunek obowiązkowy dla każdej osoby (jedyny wyjątek nabycie do 50% udziałów w drodze dziedziczenia i nie mieszka tam dłużej niż 12 m-cy)
3️. W dniu złożenia wniosku nie można być także stroną umowy o kredyt hipoteczny, która została zawarta w okresie poprzednich 36 miesięcy - wyjątek od tej zasady stanowi przypadek, gdy umowa kredytu została rozwiązana w związku ze skutecznym odstąpieniem od umowy deweloperskiej.

K: a czy są jakieś ograniczenia np.: maksymalna kwota kredytu, maksymalny wkład własny, limit cenowy za metr kwadratowy ?
D: Maksymalna kwota kredytu (nie ma żadnych limitów cen za m2):
✔️500.000 zł singiel bez dziecka
✔️600.000 zł małżeństwo lub gospodarstwo z minimum jednym dzieckiem
Maksymalny wkład własny – 200000 PLN– jeśli ktoś nie dysponuje wkładem własnym może połączyć program z innym funkcjonującym tj. Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy gdzie korzysta się z gwarancji wkładu własnego (max do 100000 PLN).
Inne ważne informacje:
✔️Kredyt jest przyznawany w walucie PLN na okres minimum 15 lat, na oprocentowaniu stałym ustalanym na okres 5 lat i w racie malejącej – po 10 latach raty równe (można zachować raty malejące)
✔️Dopłata przysługuje przez okres pierwszych 10 lat
✔️Pary żyjące w związku nieformalnym i nie posiadające dzieci nie mogą wspólnie skorzystać z programu tj. nabyć lokal razem – mogą to zrobić jako single
✔️Obcokrajowcy, którzy prowadzą gospodarstwo w Polsce również mogą z tego programu skorzystać
✔️Można podpisać umowę deweloperską wcześniej i taki zakup będzie akceptowalny w programie (nie można podpisać umowy kredytowej albo odebrać lokalu od dewelopera)
✔️Na rok 2023r. nie wprowadzono limitów udzielanych dopłat więc każdy kto zawnioskuje otrzyma dofinansowanie – w kolejnych latach program będzie już odpowiednio limitowany (limit wniosków w ciagu roku )
✔️W najnowszej wersji projektu wydłużono termin „wprowadzenia się” do kredytowanej nieruchomości do 24 miesięcy. Czas liczony jest od: Zgłoszenia zakończenia budowy domu jednorodzinnego lub nabycia prawa własności lub prawa spółdzielczego.
✔️Z programu wyłączono możliwość nabycia lokalu na tzw. cesji.
✔️Nie ma możliwości dokupienia garażu, komórki lokatorskiej, miejsca postojowego.

W przypadku zainteresowania i dodatkowych pytań służę oczywiście pomocą.

K: Zatory w bankach - czy to prawda, że w bankach są ogromne kolejki jeśli chodzi o procesowanie wniosków kredytowych Klientów ?
D: Tak to prawda kolejki są bardzo duże, ale jak pewne sprawy trzeba przyspieszyć ze względu na goniące terminy, to banki są skłonne do przyspieszeń. Jeśli chodzi o zatory w bankach to myślę, że najgorsze już za nami. Pierwsze tygodnie programu charakteryzowały się masowym składaniem wniosków. Teraz także płynie dużo nowych wniosków kredytowych do banków, jednak skala jest pod pełną kontrolą :)
K: Czy są jeszcze jakieś istotne kwestie, których nie poruszyliśmy w tej rozmowie ?
D: Na pewno są, bo każdy klient to inna sytuacja życiowa, dochodowa, zarobkowa i „nieruchomościowa”. Zapraszam na indywidualne spotkania. Wówczas ustalimy szczegóły i odpowiem na każde pytanie. Po 2 pełnych miesiącach funkcjonowania programu przerobiłem już każdą możliwą konfigurację wnioskowania o Bezpieczny Kredyt 2%, także jestem w stanie zrobić naprawdę wiele.

Dziękuję za rozmowę.