• Data dodania: 15.04.2023
  • Autor wpisu: Mateusz Mikulski
  • Tagi: dom pod miastem, dom na peryferiach, zamieszkaj pod miastem
Szukasz domu? Cisza i spokój na peryferiach, w małej miejscowości to Twoje marzenie? W tym artykule przedstawiamy plusy domów pod miastem.

Domy pod miastem są kupowane coraz chętniej, a decyduje o tym kilka ważnych czynników. Jeśli zastanawiasz się, czy jest to dobra inwestycja i szukasz plusów zamieszkania na obrzeżach większej aglomeracji, to mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci podjąć decyzję.
Ostatnimi czasy coraz większym zainteresowaniem cieszą się tereny położone blisko większych aglomeracji. Dzieje się tak za sprawą wielu korzyści płynących z zamieszkania pod miastem. Są to między innymi mała, przyjazna i zaangażowana społeczność, większa przestrzeń, a także poczucie prywatności. To oczywiście tylko niektóre czynniki sprawiające, że coraz więcej osób marzy o przeprowadzce za miasto. Poniżej przedstawiamy te korzyści, które najczęściej o tym decydują.

Dom pod miastem to przestrzeń przyjazna do życia
Błogi spokój, bliskość natury, urokliwe plenery i mnóstwo ciekawych miejsc do spacerowania, czy jazdy na rowerze – szczególnie po lockdownie coraz więcej osób docenia uroki posiadania własnego kawałka ziemi z domem. Tym bardziej, iż wiele służbowych obowiązków można wykonywać online z daleka od miejskiego zgiełku i pośpiechu. Doceniają to szczególnie pracownicy wyższego szczebla zatrudnieni w dużych firmach mogący pracować poza biurem. Jako społeczeństwo coraz częściej patrzymy na work life balance. Nie chcemy tracić czasu na codzienne dojazdy do pracy, a perspektywa spędzenia czasu na na własnym tarasie, w otoczeniu zieleni, z pewnością bardziej kusi niż przywiązanie do korporacyjnego biurka. Te niekwestionowane plusy zamieszkania na peryferiach skłaniają coraz więcej osób do ucieczki z dużych miast.

Większa działka daje więcej możliwości
Domy w miastach, choć mają dobrą lokalizację najczęściej usytuowane są na małych działkach. Ich powierzchnie nie pozwalają na realizację wszystkiego, o czym marzyli właściciele. Trzeba wówczas wybierać między upragnioną altaną, a trampoliną czy basenem dla dzieci. Dom pod miastem to bardzo często szansa na dużą działkę. Daje ona nie tylko możliwość jej rozmaitego zagospodarowania, ale też opcję ewentualnej rozbudowy domu w przyszłości. Dodatkowo na rynku nieruchomości pojawiają się oferty z domami usytuowanymi na wyjątkowo dużych działkach. Wówczas może zaistnieć opcja podzielenia gruntu i wyodrębnienia drugiej niezależnej działki. Jest to korzystne, gdyż ceny ziemi mają tendencję wzrostową i po ewentualnej sprzedaży wydzielonej parceli część inwestycji zwróci się.

Im dalej od miasta, tym taniej
Bez wątpienia każdą nieruchomość należy rozważyć indywidualnie, jednak pewne jest, że często za cenę mieszkania w centrum dużej aglomeracji można kupić dom na obrzeżach. Tu istotnym czynnikiem wpływającym na cenę jest odległość od miasta. Jeśli nieruchomość będzie zlokalizowana w bezpośrednio sąsiadującej miejscowości, gdzie dojeżdża komunikacja miejska nie będzie znacznie taniej. Jednak kiedy weźmie się pod uwagę lokalizacje oddalone o 20 czy 30 km, oferty mogą być zaskakujące. I wówczas za cenę mieszkania w centrum można sobie pozwolić na całkiem okazały dom. Natomiast osoby, które chcą mieć błogi spokój i czują się dobrze w otoczeniu natury, a także nie jest dla nich problemem fakt częstego przemieszczania się autem, mogą znaleźć nieruchomość najtaniej. Wiele malowniczych terenów jest gorzej skomunikowanych. Często nie mają również zorganizowanej infrastruktury, co znacząco wpływa na ostateczny koszt nieruchomości.
Na dobrą lokalizację składa się kilka czynników i są one w głównej mierze obiektywne. Jednak ostatecznie o „dobrej lokalizacji” decydują osobiste potrzeby i preferencje kupujących. Tak więc, jeśli zastanawiasz się, czy warto zamieszkać pod miastem weź pod uwagę czynniki najważniejsze dla siebie. Niewątpliwie jednak dla wielu osób wymienione plusy zamieszkania pod miastem są decydujące przy podjęciu takiej decyzji.