• Data dodania: 10.10.2022
  • Autor wpisu: Diana Jarosz
  • Tagi: sprzedaż domu, sprzedaż mieszkania, ogłoszenie o sprzedaży
Mniejsze zainteresowanie zakupem nieruchomościami sprawia, że na znaczeniu zyskuje dobrze przygotowane ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, domu lub też działki.

Kluczowe znaczenie dla powodzenia każdej sprzedaży jest przyciągnięcie uwagi. W głównej mierze decydują o tym dwa aspekty – nagłówek czyli tytuł ogłoszenia oraz główne zdjęcie.

W tytule należy zawrzeć najważniejsze informacje i cechy, które pozwolą wyróżnić naszą nieruchomość spośród innych, podobnych. Powinny być one z jednej strony chwytliwe, ale i prawdziwe. Nie można dopuścić do sytuacji w której potencjalny nabywca zniechęci się zaraz po otworzeniu ogłoszenia, gdyż uznał, że został zmanipulowany.

Przykład? Zainteresowany otwiera nasze ogłoszenie zachęcony tytułem „Mieszkanie do lekkiego odświeżenia”. Po lekturze okazuje się, że mieszkania jest do generalnego remontu.

Nie warto również używać sloganów, które łatwo podważyć, czyli np. „najpiękniejsze mieszkanie w Polsce” lub tytułów zbyt ogólnych, jak np. „Mieszkanie Białystok sprzedam”.

Zamiast tego można powołać się na elementy wyróżniające naszą nieruchomość, a także szczegóły lokalizacji, jak nazwa ulicy bądź osiedla. Przykładem takiej konstrukcji może być np. „Mieszkanie z dużym balkonem, w centrum miasta” lub „Przestronne mieszkanie, po generalnym remoncie przy ulicy Kwiatowej”.

Warto też pamiętać o tym, by nasz tytuł nie był zbyt rozbudowany – jednak w tym zakresie, ograniczenia wynoszące z reguły 50-100 znaków, nakładają na nas portale ogłoszeniowe.

Dobre zdjęcia to podstawa! Zawarte w ogłoszeniu fotografie, powinny być przede wszystkim dobrej jakości – nie należy zatem zamieszczać rozmazanych, niewyraźnych zdjęć, ponieważ mogą one zniechęcić kupującego. Kolejną kwestią jest odpowiednie oświetlenie - zdjęcia powinny być wykonywane w ciągu dnia, w taki sposób, by pozwalały na wyraźne przedstawienie najważniejszych elementów.

Ważne jest też to, co zawierają fotografie. Powinniśmy pokazać nieruchomość z jak najlepszej strony, przez co jako zdjęcie główne, otwierające warto umieścić najbardziej reprezentatywne pomieszczenie np. salon, a dopiero w następnej kolejności pozostałe pomieszczenia, w tym łazienkę, kuchnię, czy balkon.

Dobrze, by zdjęcia zawierały możliwie szeroką perspektywę, a nie widok jedynie na kanapę, czy komodę. Mile widziane mogą być też różnego rodzaju rzuty, a także zdjęcia bryły, bądź elewacji budynku.

Co zawrzeć w treści ogłoszenia? Treść ogłoszenia powinna zachęcić oglądającego do kontaktu, jednak nie powinna wprowadzać go w błąd. Wśród najważniejszych punktów są:
• powierzchnia mieszkania wraz z piętrem na którym się znajduje;
• liczba pomieszczeń, ich metraż oraz wyposażenie;
• informacja o balkonie, komórce lokatorskiej, piwnicy, czy dostępności miejsc parkingowych;
• opis konstrukcji budynku;
• lokalizacja – możemy podać nazwę ulicy, osiedla lub inwestycji, natomiast nie musimy podawać konkretnego adresu;
• opis okolicy – warto opisać znajdującą się w pobliżu infrastrukturę, jak szkoły, przedszkola, a także miejsca rekreacji;
• cena – warto pamiętać, by w razie wątpliwości co do wyceny, skonsultować się ze specjalistą;
• opłaty – jeśli mieszkanie było użytkowane, to cenną informacją dla potencjalnego nabywcy będą związane z nim opłaty;
• dostępność – warto wskazać, czy nieruchomość dostępna jest natychmiast, czy dopiero za jakiś czas.

Tworząc ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości warto pamiętać, by zawierało najważniejsze informacje, a także by było konkretne i przyciągające uwagę nabywcy. Dobrze przygotowana oferta z pewnością zwiększa szanse na szybszą finalizację transakcji.

aut. Diana Jarosz